Найкращий інтегратор програм BAS та ERP в Україні

Якісне впровадження програм BAS, ERP систем та інших систем автоматизації бізнесу

Наші контакти

Що таке прогул і коли за нього звільняють?

У цій статті розглянемо що таке прогул і коли за нього звільняють. Дана інформація корисна керівникам і співробітникам. Кожному необхідно знати свої права, як це регламентується та як працювати в рамках своїх прав.

У питаннях звільнення можуть траплятися різні ситуації. Претензії один до одного з кожного боку час від часу переростають у судові процеси. Знання що таке прогул і коли за нього звільняють згідно із законодавством в таких випадках просто необхідність. В рамках правових норм описані різні причини з яких співробітник може не виходити на роботу.

Якщо у вас є питання щодо впровадження, роботи або супроводження програм автоматизації →

Потрібно торкнутися поняття “поважність відсутності”. Хто вирішує чи є воно таким чи ні. Дане питання ми розглянемо в статті, оскільки поняття може трактуватися сторонами по-різному. Щоб уникнути плутанини, розберемо ситуацію детальніше.

Визначення що таке прогул і коли за нього звільняють?

Прогул – ситуація, коли співробітника не було на роботі весь день або більше трьох годин як безперервно, так і сумарно без поважних причин. Наприклад, працівник використовував дні відпустки, відгулів і не погодив дані дії з роботодавцем або ж він припинив виконувати свої обов’язки до закінчення дії трудового договору або періоду відпрацювання після закінчення навчального закладу, вищого або середнього спеціалізованого.

Не будуть вважатися прогулом ситуації:

 • Співробітника не було на робочому місці, але він був присутній на території організації. Оскільки, у визначенні вище вказана робота, а не робоче місце. Втім, факт відсутності співробітника на робочому місці можна розглядати як порушення трудової дисципліни.
 • Співробітника не було на роботі внаслідок незаконного переведення;
 • Відсутність з поважних причин.

Поважність визначається роботодавцем в кожному окремо взятому випадку, якщо виник трудовий спір – рішення приймається судом. Найчастіше поважними причинами прийнято вважати хворобу, навіть без документального підтвердження, аварія або пробки через які співробітник запізнився і т.д. Оцінка поважності повинна ґрунтуватися на тому, перешкоджали обставини працівника бути вчасно або на роботі взагалі чи ні.

Співробітник надає письмове пояснення відсутності. Якщо причина вважається поважною, то в табелі робочого часу дні неявок позначають кодом “I” або цифровим – “30”.

У разі, коли причина не є поважною, роботодавець може звільнити за прогул. Здійснюється вказаний процес наступним чином:

 • Встановлюється відсутність співробітника, в наказі позначається дата і час;
 • Неявка підтверджується документально – доповідь керівнику від начальника співробітника, або ж акт підписаний комісією, що складається мінімум з трьох осіб. Також відсутність позначається в табелі;
 • Зробити запит у співробітника пояснення неявки в письмовому вигляді. При необхідності оформляється наказ. Коли працівник відмовляється надати пояснення, створюється відповідний акт;
 • Стягнення відбувається не пізніше місяця з дня виявлення прогулу і не пізніше шести місяців з дня неявки;
 • Не застосовуються інші дисциплінарні заходи;
 • Профспілковий орган повинен видати згоду на звільнення;
 • Видається наказ про звільнення, який підписує співробітник, якщо він відмовляється, оформляється акт. Документи заносяться до особової справи. Період в який оповіщається працівник не позначений. З цієї причини необхідно дотримуватися типові правила, що вказують три дні;
 • В день звільнення розрахуватися зі співробітником, він повинен отримати копію відповідного наказу і трудову книжку, в якій має бути вказано: «Звільнений у зв’язку з прогулом без поважних причин, п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП».

Трапляється, що працівник не приходить за трудовою. В такому випадку необхідно відправити повідомлення на домашню адресу про видачу зазначеного документа. Трудову без згоди співробітника відправляти поштою заборонено.

Програмні рішення BAS

Ведіть облік співробітників з нашими програмами

Висновок, що таке прогул і коли за нього звільняють

Резюмуючи вищесказане, прогулом вважається відсутність працівника на роботі весь день або більше трьох годин безперервно, або ж сумарно. Роботодавець звільняє, якщо причина не вважається поважною, оцінку проводить він сам або в разі трудового спору – суд. Всі рішення повинні бути здійснені в рамках законодавства України.

Якщо у Вас виникли питання щодо програм BAS, звертайтеся до фахівців нашої компанії. Ми з радістю відповімо!

Ми знаємо, що потрібно Вашому бізнесу!

Команда фахівців “А4” з радістю зробить всю роботу за вас. Довіртеся професіоналам з  впровадження програм автоматизації BAS та ERP систем!

Можете задати нам всі Ваші питання, ми з радістю дамо рекомендації, як правильно та якісно автоматизувати Ваш бізнес!

Замовте консультацію і ми оперативно відповімо на всі Ваші запитання