
У цій статті розглянемо що таке прогул і коли за нього звільняють. Дана інформація корисна керівникам і співробітникам. Кожному необхідно знати свої права, як це регламентується та як працювати в рамках своїх прав.
У питаннях звільнення можуть траплятися різні ситуації. Претензії один до одного з кожного боку час від часу переростають у судові процеси. Знання що таке прогул і коли за нього звільняють згідно із законодавством в таких випадках просто необхідність. В рамках правових норм описані різні причини з яких співробітник може не виходити на роботу.
Потрібно торкнутися поняття “поважність відсутності”. Хто вирішує чи є воно таким чи ні. Дане питання ми розглянемо в статті, оскільки поняття може трактуватися сторонами по-різному. Щоб уникнути плутанини, розберемо ситуацію детальніше.
Визначення що таке прогул і коли за нього звільняють?
Прогул – ситуація, коли співробітника не було на роботі весь день або більше трьох годин як безперервно, так і сумарно без поважних причин. Наприклад, працівник використовував дні відпустки, відгулів і не погодив дані дії з роботодавцем або ж він припинив виконувати свої обов’язки до закінчення дії трудового договору або періоду відпрацювання після закінчення навчального закладу, вищого або середнього спеціалізованого.
Не будуть вважатися прогулом ситуації:
- Співробітника не було на робочому місці, але він був присутній на території організації. Оскільки, у визначенні вище вказана робота, а не робоче місце. Втім, факт відсутності співробітника на робочому місці можна розглядати як порушення трудової дисципліни.
- Співробітника не було на роботі внаслідок незаконного переведення;
- Відсутність з поважних причин.
Поважність визначається роботодавцем в кожному окремо взятому випадку, якщо виник трудовий спір – рішення приймається судом. Найчастіше поважними причинами прийнято вважати хворобу, навіть без документального підтвердження, аварія або пробки через які співробітник запізнився і т.д. Оцінка поважності повинна ґрунтуватися на тому, перешкоджали обставини працівника бути вчасно або на роботі взагалі чи ні.
Співробітник надає письмове пояснення відсутності. Якщо причина вважається поважною, то в табелі робочого часу дні неявок позначають кодом “I” або цифровим – “30”.
У разі, коли причина не є поважною, роботодавець може звільнити за прогул. Здійснюється вказаний процес наступним чином:
- Встановлюється відсутність співробітника, в наказі позначається дата і час;
- Неявка підтверджується документально – доповідь керівнику від начальника співробітника, або ж акт підписаний комісією, що складається мінімум з трьох осіб. Також відсутність позначається в табелі;
- Зробити запит у співробітника пояснення неявки в письмовому вигляді. При необхідності оформляється наказ. Коли працівник відмовляється надати пояснення, створюється відповідний акт;
- Стягнення відбувається не пізніше місяця з дня виявлення прогулу і не пізніше шести місяців з дня неявки;
- Не застосовуються інші дисциплінарні заходи;
- Профспілковий орган повинен видати згоду на звільнення;
- Видається наказ про звільнення, який підписує співробітник, якщо він відмовляється, оформляється акт. Документи заносяться до особової справи. Період в який оповіщається працівник не позначений. З цієї причини необхідно дотримуватися типові правила, що вказують три дні;
- В день звільнення розрахуватися зі співробітником, він повинен отримати копію відповідного наказу і трудову книжку, в якій має бути вказано: «Звільнений у зв’язку з прогулом без поважних причин, п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП».
Трапляється, що працівник не приходить за трудовою. В такому випадку необхідно відправити повідомлення на домашню адресу про видачу зазначеного документа. Трудову без згоди співробітника відправляти поштою заборонено.
Висновок, що таке прогул і коли за нього звільняють
Резюмуючи вищесказане, прогулом вважається відсутність працівника на роботі весь день або більше трьох годин безперервно, або ж сумарно. Роботодавець звільняє, якщо причина не вважається поважною, оцінку проводить він сам або в разі трудового спору – суд. Всі рішення повинні бути здійснені в рамках законодавства України.
Якщо у Вас виникли питання щодо програм 1С:Підприємство або BAS, звертайтеся до фахівців нашої компанії. Ми з радістю відповімо!