Найкращий інтегратор програм BAS та ERP в Україні

Якісне впровадження програм BAS, ERP систем та інших систем автоматизації бізнесу

Наші контакти

Як правильно вести облік товарних запасів

Товарний облік у ФОП

Підприємцям у нашій країні не буває нудно, оскільки постійно доводиться вивчати норми чинного законодавства. Цього разу, мова піде про наказ Мінфіну від 03.09.2021 № 496 «Про затвердження Порядку ведення обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку», що зареєстрований у Мін’юсті від 02.11.2021р. (Далі – Порядок № 496).

Якщо у вас є питання щодо впровадження, роботи або супроводження програм автоматизації →

На які групи ЄП податку – поширюється:

I група ЄП

У роз’ясненні ДПСУ від 30.11.2021 вказано, що Порядок №496 не поширює свою дію на платників єдиного податку І групи. Що, погодьтеся, чудово, але як контролюючі органи дійшли такого однозначного висновку – незрозуміло.

Нагадаємо, що згідно з п. 291.4. ПКУ до 1 групи ЄП відносяться фізичні особи — підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів із торгових місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню. З вище наведеної норми – видно, що так чи інакше підприємцям 1 групи ЄП доведеться мати справу з готівкою, а значить і дотримуватись норм Закону про РРО, а оскільки Закон про РРО – не містить прямої згадки про звільнення 1 групи ЄП від норм РРО, то й однозначно стверджувати, що платники 1 групи ЄП – не повинні вести товарний облік – передчасно. Звичайно, чи керуватися роз’ясненням ДФСУ – вирішувати виключно платнику податків, але ми радили б не розслабляється, особливо підприємцям, що торгують ТСБТ, т.я. ДПСУ – може й передумати, як бувало вже неодноразово.

ІІ – ІV група      

Із загальної кількості платників єдиного податку ІІ – ІV груп Порядок № 496 поширюється виключно на платників, визначених п. 61 підрозділу 10 Розділу ХХ ПКУ, які здійснюють:

  • Реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту.
  • Реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення.
  • Реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

При цьому Порядок № 496 поширює свою дію на ФОП ІІІ групи єдиного податку, зареєстровані платниками ПДВ.

У той же час Порядок № 496 встановлює обов’язок ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації для ФОП, які використовують загальну систему оподаткування та здійснюють свою діяльність у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Якщо платник податків веде виключно безготівкові розрахунки, то й вести облік товарних запасів – немає необхідності.

"Програми та сервіси BAS"

Докладніше

Особливості обліку товарних запасів

Нагадаємо, що згідно з нормами Закону про РРО, суб’єкт господарювання – зобов’язаний вести облік товарних запасів, здійснювати продаж тільки тих товарів, які відображені у такому обліку. Порядок та форма обліку товарних запасів для фізичних осіб – підприємців, у тому числі платників єдиного податку, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізовану державну фінансову політику. При цьому підприємство зобов’язане надати контролюючим органам на початок проведення перевірки документи (у паперовій або електронній формі), що підтверджують облік та походження товарних запасів (зокрема, але не виключно, документи щодо інвентаризації товарних запасів, документи щодо отримання товарів від інших суб’єктів господарювання та// або документи на внутрішнє переміщення товарів, які на момент перевірки знаходяться на місці продажу (господарському об’єкті).

Як ми вже з’ясували, вищезазначені вимоги не поширюються на фізичних осіб – підприємців, які є платниками ЄП та не зареєстровані платниками ПДВ, крім тих, що ведуть діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння.

Облік товарних запасів здійснюється ФОП шляхом постійного внесення у форму обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід’ємною частиною такого обліку.

ФОП, які здійснюють діяльність за декількома місцями продажу (господарським об’єктом), веде облік товарних запасів також за кожним окремим місцем продажу (господарським об’єктом) на підставі первинних документів, що підтверджують отримання товарів таким ФОП або окремим місцем продажу (господарським об’єктом), та/або первинних документів на внутрішнє переміщення товарів між ФОП та його окремими місцями продажу (господарськими об’єктами). Первинні документи на внутрішнє переміщення товарів є невід’ємною частиною такого обліку.

Звертаємо вашу увагу на те, що первинні документи, на підставі яких внесені записи у форму обліку, є обов’язковими додатками до такої форми. Внесення даних у Форму обліку надходження товарів із первинних документів здійснюється до початку їх реалізації.

Облік можна вести як у паперовій, так і в електронній формі. При веденні обліку в електронному вигляді індивідуальні підприємці самостійно обирають формат програми та спосіб внесення інформації до облікових форм відповідно до Порядку № 496.

Запам’ятайте, забороняється реалізація товарів за відсутності:       

  • Оригіналів первинних документів, відображених у бухгалтерській звітності.
  • Відповідного запису у формі обліку про наявні первинні документи.
  • Первинні документи та записи у формі обліку про такі первинні документи.

Первинна документація на товари має зберігатися у місці реалізації (господарському об’єкті) до вибуття останньої одиниці товару, відображеній у такій первинній документації. Такі документи щомісяця групуються у хронологічному порядку відображення у формі обліку та/або підшиваються для подальшого зберігання разом із формою обліку.

Облік доходів та витрат ФОП на ЄП

Якщо взяти за основу Лист Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики від 29.06.2021 р. № 04-32/12-2021/211661 (стосовно РРО та діяльності ФОП, які використовують першу групу спрощеної системи оподаткування), то цілком логічно дійти висновку, що ФОП-єдиноподатники, без ПДВ повинні документально підтверджувати виключно свої доходи.

Документами, що підтверджують доходи таких ІП, є документами про надходження коштів на розрахунковий рахунок банку (виписки про рух коштів за рахунком) або надходження готівки, наприклад, Z-звіти – у разі застосування РРО; або КУРО – якщо РРО не використовується відповідно до ст. 10 Закону про РРО.

Як вести облік ФОП?

Як ми з’ясували вище, більшості ФОП таки доведеться вести облік. Залежно від обсягів діяльності здійснювати це можна за допомогою різних додатків та програм. Але, як показує практика, не всі вони в змозі враховувати норми законодавства, що швидко змінюються. У зв’язку з цим доцільніше скористатися перевіреними системами автоматизації обліку, такими, як “BAS Бухгалтерія”. Конфігурація дозволяє реєструвати бізнес-операції, пов’язані з бухгалтерським обліком, у рамках спрощеної податкової системи на кшталт «Книги обліку доходів та витрат».

Облік єдиного податку ведеться за допомогою оборотного регістру накопичення. Рух цього регістру виконується грошовими документами, документом «Авансовий звіт» та документом «Звіт про роздрібні продажі». Для юридичних та фізичних осіб автоматично формуються «Книга обліку доходів та витрат» й незважаючи на те, що з набранням чинності Закону №786 з 01.01.21 року ведення таких Книг скасовано, законодавство не забороняє суб’єктам господарювання вести цей документ на добровільній основі.

Ми знаємо, що потрібно Вашому бізнесу!

Команда фахівців “А4” з радістю зробить всю роботу за вас. Довіртеся професіоналам з  впровадження програм автоматизації BAS та ERP систем!

Можете задати нам всі Ваші питання, ми з радістю дамо рекомендації, як правильно та якісно автоматизувати Ваш бізнес!

Замовте консультацію і ми оперативно відповімо на всі Ваші запитання