Зміни в Податковому Кодексі України. Фіскальні реєстратори

26.05.2015

Фіскальні реєстратори: від головного болю до справно працюючого механізму

Згідно змін в Податковому Кодексі, що відображені в Законі України від 28 грудня 2014 року, а саме про правила оформлення покупок для інтерне-магазинів, приватних підприємців та платіжних систем: їх зобов'язали використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО).

средний-чек.jpg

З 1 січня 2015 до переліку підприємств, які зобов'язані використовувати реєстратори розрахункових операцій (касові апарати або фіскальні реєстратори), додалися:

  • Підприємства електронної комерції, що продають товари та послуги за допомогою інтернету (інтернет-магазини).
  • ФОП - платники єдиного податку III групи з 1 липня 2015 і II групи з 1 січня 2016 (за винятком ринкової і переносної торгівлі). До групи III єдинників з 2015 року належать підприємці з річним оборотом до 20 млн грн, а також раніше належали до груп 4,5,6. Для тих, хто почне використовувати РРО уже до 30.06.2015, передбачені пільги.
  • Платіжні системи, агенти та інші, які беруть гроші для подальшої передачі.

Фактично це означає, що кожне замовлення в інтернеті повинно буде супроводжуватися видачею фіскального чека про оплату товару (послуги), а інтернет-магазини будуть зобов'язані використовувати реєстратори розрахункових операцій. Більш того, під вимогу реєстрації кожної розрахункової операції потрапляє і отримання грошей з метою їх подальшої передачі - тобто платіжні системи, накладений платіж і т.п. 

Під поняття «розрахункової операції» потрапляють оплати готівкою, платіжними картами, жетонами і так далі. Якщо оплата товару здійснюється у безготівковій формі з рахунку ФОП, юрособи, то реєструвати таку операцію не потрібно.

Терміни

Закон діє вже з 1 січня 2015 року, але санкції до підприємців не застосовуватимуться до 1 липня 2015. Тобто у інтернет-торговців є 6 місяців, щоб придбати РРО, підключити його до системи передачі даних в органи Міністерства податків і зборів (МНС) і поставити на обслуговування. Цей же час, мабуть, знадобиться законодавчим органам, щоб врегулювати всі процедури: враховуючи, що інтернет-комерція не завжди передбачає прямий контакт магазину і покупця, процес видачі фіскального чека залишається відкритим питанням.

Що потрібно зробити інтернет-магазину?

  • Проаналізувати свої бізнес-процеси і визначитися, який тип РРО вам підходить: касовий апарат, фіскальний реєстратор, мобільний фіскальний реєстратор або їх поєднання. Можливо, їх знадобиться кілька.
  • Вибрати з Державного Реєстру РРО відповідну модель РРО.
  • Укласти договір з Центром сервісного обслуговування (ЦСО), який буде встановлювати, реєструвати і обслуговувати РРО.
  • Почати використовувати РРО та видавати чеки при отриманні товару покупцем.

Враховуючи, що закон торкнеться близько 300 тисяч підприємців, процес покупки і установки РРО варто почати заздалегідь - через суворої регламентації фіскальної сфери виробників РРО в Україні небагато, і ажіотаж може призвести до їх перевантаження, як це вже було при фіскальної реформи 2013-2014 років з роздрібними мережами.

До того ж, законодавці обіцяють на 2 роки звільнити від перевірок щодо застосування РРО тих ФОП II і III груп, хто почне їх використання заздалегідь.

Всі РРО засновані на імпортних комплектуючих, відповідно, їх вартість змінюється зі зміною курсу долара.

Що таке РРО і як його використовувати?

Як говорилося, використання РРО регламентується досить суворо. Нижче спробуємо розібратися, що таке РРО та яким нормам підпорядковується їх використання.

РРО (реєстратор розрахункових операцій) - це касовий апарат або фіскальний реєстратор, який дозволяє зафіксувати факт отримання (або повернення) грошей. Сфера РРО регулюється Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» і строго регламентується. Змінити один раз внесену в нього інформацію неможливо - для цього апарат містить фіскальний блок. Список дозволених до установки і використання моделей РРО затверджується Міністерством податків і зборів та публікується в Державному Реєстрі РРО України, який регулярно оновлюється.

РРО повинен бути підключений до інформаційної системи Міністерства податків і зборів (МНС) і передавати дані про здійснені операції на сервер міністерства. РРО встановлюється і пломбується виключно авторизованими ЦСО (центрами сервісного обслуговування) виробника, і ними ж потім обслуговується. Кожен РРО має свій реєстраційний номер в системі, належить конкретному підприємцю (компанії), не може самовільно передаватися іншим та інше. Самостійно ремонтувати, розкривати і знімати пломби з фіскального апарату також заборонено. Будь розрахункова операція фіксується, і внести зміни в звіти не можуть ні співробітники, ні сервісний центр, ні податковий інспектор.

На відміну від квитанцій, які раніше передплачували інтернет-магазини, фіскальний чек не можна просто знищити. Якщо покупець вирішив повернути товар - потрібно провести повернення через чек.

Як вибирати РРО?

Існує кілька різновидів РРО під різні потреби. Для інтернет-магазинів найбільш застосовні такі:

Касовий апарат (В Держреєстрі РРО «Електронні контрольно-касові апарати») - самодостатнє пристрій, в якому заздалегідь програмуються коди товарів. При оформленні продажу оператор набирає код товару (з клавіатури або штрих-коду), вводить кількість і друкує чек. Каса підходить для точок видачі з невисоким потоком покупців. Переваги касового апарату: самодостатність, можливість працювати автономно (деякі моделі). Недоліки: обмежена кількість товарів, швидкість роботи.

Фіскальний реєстратор (у Реєстрі «Електронні контрольно-касові Реєстратори») - по суті це термопринтер з фіскальною функцією, саме оформлення продажу ведеться на підключеному комп'ютері. Фіскальний реєстратор може працювати з великим асортиментом товарів, розрахований на велике навантаження: всі супермаркети використовують виключно фіскальні реєстратори. Є варіанти, що вимагають постійного електроживлення, а також портативні апарати, що працюють від батареї.

Фіскальний реєстратор підключається до комп'ютера, ноутбука або професійної POS-системи і інтегрується з обліковою системою (front-office). У кожного виробника РРО є свій перелік front-office систем, для яких розроблені драйвера. Найпоширеніші торгові - 1С, OpenStore, dPOS, Супермаг. У великих роздрібних мережах часто використовуються самописние Front-office системи, але для інтернет-магазину більш раціонально буде використовувати готове рішення.

Мобільний (переносний) фіскальний реєстратор - має компактний розмір і автономне живлення і дозволяє друкувати чеки в будь-якому місці. Є моделі, які може носити на поясі навіть піший кур'єр.

Конкретний вибір РРО залежить від способу організації бізнес-процесів в магазині, використовуваної системи обліку та інших нюансів - як правило, виробники готові надати консультацію і підібрати оптимальний варіант.

Залишаються питання

Основна невизначеність пов'язана з оформленням оплат кур'єру або післяплатою поштовим операторам: закон вимагає видавати чек при отриманні товару. Власний кур'єр інтернет-магазину може друкувати чек на місці за допомогою мобільного фіскального реєстратора. А як бути з прийомом платежів сторонньою кур'єрською службою або поштовим оператором, які не є власниками товару - поки неясно. До слова, для здійснення «операцій по прийому готівки для подальшого їх передачі» теж тепер потрібно застосовувати РРО.

Як це буде реалізовано - наразі залишається здогадуватися. Відповідні роз'яснення можуть дати тільки фіскальна і податкова служби. Можливо, скоро з'являться додаткові роз'яснення та законодавчі акти. Поки ж керуємося поточним законодавством.

Екскурс в законодавство

Законодавча база

Існує Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та Деяк законодавчих АКТІВ України относительно податкової реформи» № 71-VIII від 28.12.2014 р

Основний регулюючий документ - Закон України «Про! Застосування \реєстраторів розрахункових операцій у сфере торговли, громадського харчування та послуг»

Список допустимих до купівлі та використання РРО знаходяться в Державному реєстрі РРО (Державний реєстр РРО).

Термінологія:

Розрахунково операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжніх карток, платіжніх чеків, жетонів ТОЩО за місцем реализации товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернути покупцем товар (Ненадання послугу), а у разі! Застосування банковского Платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа относительно оплати в безготівковій форме товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмові від послуги), оформлення розрахункових документів относительно перерахування коштів у банк покупця.

Впроваджувальний центр Апропонує Вам вигідне комплексне рішення!

avtomatiz.png

Фіскальний реєстратор типу МІНІ-ФП 54.01 + 1С: Управління невеликою фірмою для України / Управління Торгівлею для України 8 / 1С:Предприятие 8. Розница для Украины

Всього за 14800 грн!

Поспішайте! Кількість пропозицій обмежена!

Детальну консультацію щодо застосування РРО за телефоном: (044) 393 41 07.Название: Зміни в Податковому Кодексі України. Фіскальні реєстратори

Возврат к списку